Kaseta sygnalizacyjna KSR-64 jest przeznaczona do kontroli wizualno-dźwiękowej i rejestracji zadarzeń dla 64 sygnałów / stanów granicznych w nadzorowanym obiekcie, oraz do budowania układów rezerwowej sygnalizacji awaryjnej (RSA) o nawet bardzo dużej ilości wejść alarmowych.
Opis
Sposób reakcji każdego wejścia kasety na pobudzenie określonym stanem alarmowym jest definiowany przez użytkownika. Możliwe jest dowolne przypisywanie wejść urządzenia do pól alarmowych jak i łączenie w grupy wejść oraz pól alarmowych. Użytkownik może także określić proste zależności logiczne (AND/OR) pomiędzy poszczególnymi wejściami. Do interakcji z zewnętrznymi urządzeniami kaseta wyposażona jest w moduł(-y) wyjść przekaźnikowych.
Urządzenie posiada złącze w standardzie RS485, które prócz funkcji komunikacji z systemem nadrzędnym może służyć do łączenia kaset w grupy modułów i budowania w ten sposób kolumny sygnalizacyjnej (układu RSA) o ilości sygnałów będący wielokrotnością 64. Zaletą takiego połączenia jest to, że w systemie nadrzędnym cała kolumna sygnalizacyjna (układ RSA) jest widziana jako pojedyncze urządzenie.
Komunikacja z systemem nadrzędnym może przebiegać przy wykorzystaniu portów RS485, RJ45 jak i łączy światłowodowych. Konfiguracja urządzenia odbywa się przez port serwisowy USB. Możliwe do wykorzystania protokoły to IEC 60870-5-103, IEC 61850 oraz protokół producenta. Za ich pomocą można odczytać aktualny stan wejść alarmowych, stan sygnalizacji oraz pobrać rejestr zapisanych w pamięci zdarzeń. W trybie cyfrowego zapisu stanu wejść urządzenie pozwala na zmianę stanu pól świecących przy użyciu komend wysyłanych z systemu nadrzędnego. Wbudowane lub zewnętrzne przyciski umożliwiają przyjmowanie sygnalizacji alarmowej, jej kasowanie oraz test poprawności świecenia pól diodowych oraz alarmów dźwiękowych.
Urządzenie zasilane jest napięciem stałym 220 V przez dwa zasilacze działające redundantnie. Porty komunikacyjne, zaciski wejściowe, wyjścia przekaźnikowe są izolowane galwanicznie. Kaseta ma budowę modułową i na życzenie może być dowolnie konfigurowana. Podstawowym i niezbędnym wyposażeniem jest moduł CPU oraz jeden moduł zasilacza. Pozostałe pakiety można dowolnie dodawać odpowiednio konfigurując pojedyńczą kasetę i cały układ.
OPIS DZIAŁANIA
Kaseta sygnalizacyjna realizuje następujące funkcje:
– Cykliczne odczytywanie stanów wejściowych,
– Filtracja sygnałów wejściowych z zadaną przez użytkownika stałą czasową,
– Opóźnienia reakcji na pobudzenie o zadany czas,
– Przedłużanie czasu trwania pobudzania,
– Rejestracja zdarzeń – wystąpienie stanu alarmowego, jego zanik oraz przyjęcie alarmu przez
obsługę wraz z czasem wystąpienia.
Sposób reakcji na stan alarmowy określany jest przez użytkownika dowolnie dla każdego kanału. Cykl sygnalizacji alarmowej składa się z 5 lub 7 faz w zależności od tego, czy dany kanał jest przypisany do grupy alarmów, dla których specjalnie sygnalizowany jest alarm, który wystąpił jako pierwszy. Do zadań użytkownika należy zdefiniowanie następujących faz w zależności od trybu pracy:
1. Brak wyróżnienia pierwszego alarmu:
— Normalna praca,
— Wystąpienie alarmu,
— Przyjęcie alarmu,
— Zanik alarmu przed przyjęciem,
— Zanik alarmu po przyjęciu.
2. Wyróżnienie pierwszego alarmu:
— Normalna praca,
— Wystąpienie pierwszego alarmu,
— Wystąpienie kolejnych alarmów,
— Przyjęcie alarmu,
— Zanik pierwszego z alarmów przed przyjęciem,
— Zanik pozostałych alarmów przed przyjęciem,
— Zanik alarmu po przyjęciu.
Dla każdej z faz użytkownik powinien określić:
1. Sposób świecenia:
— Pole diodowe wyłączone,
— Pole świeci światłem ciągłym,
— Pole pulsuje powoli (1 Hz),
— Pole pulsuje szybko (2Hz).
2. Kolor światła:
— Zielone,
— Czerwone,
— Niebieskie,
— Żółte,
— Białe.
3. Dodatkowe reakcje:
— Załączenie przekaźnika (-ów).
4. Sposób wyzwalania alarmu:
— Zboczem narastającym,
— Zboczem opadającym.